Strona głównaZdrowieCharakterystyka produktów ortopedycznych

Charakterystyka produktów ortopedycznych

Temblaki, stabilizatory oraz ortezy to produkty, które są niezastąpione w procesie leczenia wielu kontuzji, w tym są istotnym elementem w całym procesie leczenia złamań kości, w leczeniu zwichnięć, a także doskonale sprawdzają się przy różnego typu naciągnięciach stawów. Na rynku medycznym obecnie istnieje wiele różnorodnych rodzajów stabilizatorów i innych produktów mających na celu pomoc ludziom w powrocie do zdrowia i formy.

Temblak ortopedyczny

Jest to produkt, który najczęściej stosowany jest po złamaniach kości bądź zwichnięciach. Temblak to tak naprawdę nic innego jak specjalna opaska, której zadam jest podtrzymanie oraz unieruchomienie kontuzjowanej kończyny górnej. Dobrej jakości temblaki wykonane są z plecionej siatki, a swoim kształtem przypominają trójkątną chustę bądź opaskę, którą zawiesza się na karku osoby rannej. tego typu produkt ortopedyczny powinien być dopasowany do danej osoby pod względem rozmiaru.

Kołnierz ortopedyczny

Kolejnym produktem na rynku produktów ortopedycznych jest specjalny kołnierz. Kołnierz ortopedyczny to nic innego jak orteza mająca za zadanie stabilizacji szyjnego odcinka kręgosłupa. Obecnie jest to produkt, który znajduje się nawet na wyposażeniu każdej karetki. Dzieje się tak dlatego, że jest kołnierz ortopedyczny jest stosowany jako jeden z podstawowych środków zapobiegających dalszym urazom kręgosłupa szyjnego. Produkt ten doskonale sprawdza się po różnego rodzaju wypadkach i kontuzjach. Kołnierz stabilizujący odcinek kręgosłupa szyjnego przeważnie składa się z zewnętrznej skorupy polietylenowej oraz wyściółki piankowej. Co więcej na rynku są dostępne różne modele kołnierzy ortopedycznych, w tym jedno i dwuczęściowe oraz takie, które posiadają specjalny otwór tracheostomijny.

Orteza kręgosłupa

Orteza kręgosłupa to produkt, który stosowany jest w przypadku urazów kręgosłupa, a także w przypadku innych dolegliwości pleców. Głównym zadaniem specjalistycznej ortezy kręgosłupa jest stabilizacja oraz ochrona struktury kręgosłupa. Dobrze dobrana orteza gwarantuje wsparcie dla kręgosłupa i zapewnia prawidłową postawę ciała. Co więcej tego typu produkt umożliwia osobie go noszącej normalną codzienną aktywność.

Ortopedyczny pas brzuszny

Jest to produkt ortopedyczny, który zazwyczaj stosowany jest po różnorodnych operacjach jamy brzusznej. Pas brzuszny to rodzaj specjalnej opaski uciskowej, którą zakłada się dookoła całego brzucha. Odpowiednio dobrany pas brzuszny powinien obejmować przestrzeń ciała od biodra do talii, czyli około 20 cm. Głównym zadaniem pasa brzusznego jest usztywnienie tułowia. Prawidłowo założony i odpowiednio dopasowany pas umożliwia podnoszenie nawet bardzo ciężkich przedmiotów. Ponadto pas brzuszny zastosowany u pacjenta po zabiegu jamy brzusznej unieruchamia powłoki brzuszne, a efektem tego jest redukcja bólu.

Ortezy oraz stabilizatory stawu skokowego stopy

Tego typu produkty ortopedyczne są przeważnie stosowane u osób, u których wystąpiła niestabilność stawu skokowego. Zadaniem ortezy i stabilizatora stawu skokowego jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia chorej kończynie dolnej. Stabilizatory i ortezy stawu skokowego stopy bardzo często są stosowane po skręceniu stawu skokowego, w przypadku zniekształcenia stawu, a także w trakcie rekonwalescencji pourazowej. Wsparcie i prawidłowa stabilizacja dają pacjentom możliwość szybszego powrotu do zdrowia.

Ortopedyczne ortezy i stabilizatory stawu łokciowego

Łokieć to jedna z najbardziej narażonych na urazy części ciała. Dziś ortezy i stabilizatory stawu łokciowego to niezastąpiony produkt medyczny znajdujący zastosowanie podczas leczenia urazów stawu łokciowego. Produkty te świetnie sprawdzają się podczas rehabilitacji oraz po przeciążeniach i urazach stawu łokciowego. Warto wiedzieć, że ortezy oraz stabilizatory stawu łokciowego można stosować profilaktycznie np. podczas wzmożonej aktywności fizycznej.

Ortezy i stabilizatory stawu kolanowego

Kolejnym bardzo często narażanym na kontuzje miejscem na cele jest staw kolanowy. Ortezy i stabilizatory stawu kolanowego posiadają specjalnie wbudowane elementy usztywniające, a także regulowane paski służące do ich prawidłowego dopasowania i umocowania na nodze. Produkty te mają na celu ustabilizowanie stawu kolanowego oraz utrzymanie kolana we właściwej pozycji. Co więcej na rynku ortopedycznym są dostępne ortezy i stabilizatory stawu kolanowego o różnych właściwościach. Niektóre stabilizatory umożliwiają częściowe ruchy stawem, a inne powodują całkowite jego unieruchomienie. Ponadto profesjonalne ortezy stawu kolanowego posiadają regulację kąta zgięcia oraz wyprostu kolana w strawie.

Każdy z wyżej wymienionych produktów niesie z sobą wiele korzyści zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiedniej ortezy bądź stabilizatora powinien przed zakupem zostać skonsultowany z lekarzem. To lekarz powinien określić jakie dokładnie produktu ortopedycznego potrzebuje dany pacjent. Oprócz tego specjalista jest w stanie dokładnie wytłumaczyć pacjentowi zadanie ortezy oraz jej prawidłowe użytkowanie. Wówczas należy pamiętać, że nieprawidłowe noszenie stabilizatora może doprowadzić do pogorszenia się kontuzji i związanych z nią dolegliwości bólowych. Decydując się na skorzystanie z porady lekarza unikniemy także niepożądanych kosztów spowodowanych niewłaściwym samodzielnym zakupem ortezy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne