Strona głównaMedycynaTemblak – co warto wiedzieć o tym produkcie ortopedycznym?

Temblak – co warto wiedzieć o tym produkcie ortopedycznym?

Temblak to popularny produkt ortopedyczny, który daje podparcie dla kończyny górnej. Jest rozwiązaniem wykorzystywanym w rehabilitacji po złamaniu kończyny górnej.

W jakich sytuacjach wykorzystywany jest temblak?

Nadwyrężenie lub zwichnięcie stawu łokciowego, schorzenia typu łokieć tenisisty lub golfisty czy zmiany zwyrodnieniowe – to tylko niektóre sytuacje, w których pomocne okazują się ortezy i stabilizatory stawu łokciowego. Należy jednak pamiętać, że decyzja o stosowaniu ortezy wymaga konsultacji z doświadczonym fizykoterapeutą lub lekarzem. Ortezy kończyn górnych znajdują również zastosowanie w przypadku problemów w obrębie nadgarstka, m.in. urazów, kontuzji czy cieśni nadgarstka.

Temblak w szczególności chroni staw barkowy, który jest narażony na kontuje. Do najczęstszych należą zmiany zwyrodnieniowe, uszkodzenia ścięgien, zespoły bólowe oraz zwichnięcia.

Kiedy stosować temblaki?

Zwichnięcie, złamanie, porażenie lub niedowład kończyny górnej bardzo często wymaga założenia opatrunku gipsowego. Dodatkowym rozwiązaniem, które w znaczny sposób ułatwia codzienne funkcjonowanie, odciążając kontuzjowaną kończynę, są temblaki. Narzędzia te wyglądem przypominają rękaw z regulowanym paskiem, są lekkie i nie powodują dyskomfortu podczas noszenia. W sytuacji, gdy uraz nie wymaga stosowania opatrunku gipsowego, temblak służy do stabilizacji i unieruchomienia kontuzjowanej kończyny. Co ciekawe, temblaki sprawdzają się również podczas noszenia gipsu. Pozwala odciążyć mięśnie tak aby gips założony na rękę nie stanowił dodatkowego obciążenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając temblak?

Wybierając temblak warto zwrócić uwagę na rozmiar. Co prawda większość temblaków posiada taśmę naramienną, która umożliwia regulację wysokości na jakiej ma podpierać się kończyna. Jednak niektóre egzemplarze są nieco większe a niektóre nieco mniejsze.

Poza tym, warto mieć na uwadze, że niektóre egzemplarze są wykonane z przepuszczalnej siateczki, dzięki czemu zapewniona jest duża przepuszczalność powietrza.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne