Biotyna – witamina B7 lub H, zwana również witaminą piękności. Co daje biotyna? Jakie korzyści wynikają z jej stosowania? Czy odpowiedni jej poziom w rzeczywistości zapewni nam nieskazitelny wygląd?
Działanie witaminy H
Podstawowe właściwości biotyny w ludzki organizmie:
- Poprawia i wzmacnia kondycję skóry, włosów i paznokci – poprzez udział w syntezie kolagenu. Spłyca zmarszczki, zwiększa nawilżenie i zmniejsza zaczerwienienia skóry. Ogranicza rozdwajanie i łamanie się włosów i paznokci. Wspomaga ich wzrost.
- Niweluje zmęczenie mięśni (objawiające się ich skurczami i drżeniem) i bóle stawów.
- Glukoneogeneza – reguluje proces syntezy glukozy w wątrobie – zapewnia glukozę nawet w sytuacjach awaryjnych, gdy „tradycyjna” jej podaż zawodzi. Przez to jest bardzo ważna dla osób chorych na cukrzycę.
- Uczestniczy w syntezie protrombiny (razem z witaminą K) która jest potrzebna przy procesie krzepnięcia krwi. Warunkuje więc prawidłowe zasklepiania się ran i gojenie krwiaków.
- Poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, co bezpośrednio przekłada się na lepsze samopoczucie i obniżenie poziomu stresu.
- Wpływa na odpowiednią przemianę materii.
- Pomaga przy wchłanianiu się witaminy C.
- Poprawia działanie trzustki oraz tarczycy (może jednak zaburzać poziom TSH w krwi! ).
- Wspomaga przemianę materii.
- Współuczestniczy w przemianie tłuszczów i aminokwasów.
Niedobór witaminy B7
Niedobory tej witaminy zdążają się stosunkowo rzadko, jednak mogą skutkować wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi, do których należą między innymi: problemy ze snem i koncentracją; problemy skórne – łuszczyca, stany zapalne i łojotokowe, wypadanie włosów i wczesne siwienie, rozdwajanie się paznokci i problemy z ich wzrostem, brak apetytu, występowanie mdłości, wymiotów i biegunek.
Witaminę tę można spożywać tradycyjnie z pokarmem (głównie w wątrobie, mleku i jego przetworach, pszenicy, soi, kalafiorach, groszku, pomidorach, drożdżach i orzechach ziemnych).
Dobrze także zaopatrzyć się w suplement w formie proszku do rozpuszczania z wodą, szczególnie w przypadku wyższego zapotrzebowania.