Strona głównaUncategorizedZabiegi w stomatologii – jakie zabiegi są wykonywane w gabinetach stomatologicznych?

Zabiegi w stomatologii – jakie zabiegi są wykonywane w gabinetach stomatologicznych?

Zabiegi stomatologiczne większości pacjentów kojarzą się głównie z usuwaniem zębów. Jednak w niektórych gabinetach stomatologicznych spektrum usług jest znacznie szersze.  Przykłady to leczenie schorzeń przyzębia, usuwanie torbieli i guzów, przeszczepy kości, wszczepianie implantów zębowych oraz różnorodne leczenie wad zgryzu. Kilka przykładowych zabiegów krótko omawiamy w niniejszym artykule.

Usuwanie zębów

Usuwanie zębów, zwane jest również ekstracją zęba. Chirurgia stomatologiczna przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi oraz znieczulenia miejscowego pozwala na usunięcie zęba, który zgodnie z zaleceniami stomatologa powinien być usunięty. Ekstracja jest z reguły stosowana w przypadku zębów, które są na tyle uszkodzone, że niemożliwe jest ich leczenie, w przypadku problematycznie wyrzynających się ósemek (zęby mądrości) oraz w sytuacjach, gdy konieczne jest uwolnienie miejsca dla planowanego leczenia ortodontycznego.

Podcięcie wędzidełka

Wędzidełko to cienka struktura błony śluzowej występująca w jamie ustnej. Czasami ma nieodpowiednią długość co może przyczyniać się do diastemy lub wady wymowy. Zabieg polegający na podcięciu wędzidełka jest, szybki i bezpieczny. Tego typu zabieg wykonuje chirurg stomatolog. Jest to stosunkowo prosty sposób na zapobiegnięcie ewentualnym problemom związanych z niewłaściwą długością wędzidełka.

Wydłużenie korony 

Kolejny przykład zabiegu, który wykonuje chirurg (np. chirurg stomatolog Bielsko) jest wydłużenie korony klinicznej. Gdy dziąsło ogranicza możliwość efektywnego przeprowadzenia leczenia protetycznego, konieczne staje się przeprowadzenie chirurgicznego zabiegu, mającego na celu zwiększenie widocznej części korony zęba. Taka procedura umożliwia dalsze prowadzenie działań protetycznych.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

U niektórych pacjentów odnotowywany jest niedobór skutkować utratą pełnej funkcjonalności tego obszaru i stanowić przeszkodę w planowaniu leczenia za pomocą implantów. Aby przezwyciężyć ten problem, jednym z proponowanych rozwiązań jest procedura podniesienia dna zatoki szczękowej.

Więcej przykładów zabiegów stomatologicznych można znaleźć na stronie Dental City: https://dentalcity.com.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne