Ćwiczenia mięśni Kegla to metoda na wzmocnienie mięśni dna miednicy. W tym artykule przyjrzymy się, na czym polegać ćwiczenie mięśni Kegla, jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą regularna praktyka oraz jak może pomóc w zapobieganiu problemom, takim jak wysiłkowe nietrzymanie moczu.
Czym są mięśnie Kegla?
Mięśnie Kegla to grupa mięśni występująca w okolicach dna miednicy. Mięśnie te stanowią ważny element wspierający narządy miednicy, takie jak pęcherz, macica (w przypadku kobiet) lub prostata (w przypadku mężczyzn). Dla utrzymania zdrowego funkcjonowania układu moczowego i płciowego ważna jest ich odpowiednia siła i elastyczność.
Jak wyglądają ćwiczenia mięśni Kegla?
Ćwiczenia mogą odbywać się w pozycji leżącej lub w lekkim rozkroku. Dla początkujących z reguły zalecane jest wykonywanie ćwiczeń w pozycji leżącej z ugiętymi nogami. Wówczas łatwiej kontrolować, czy przypadkowo nie napinają się mięśnie brzucha, ud lub pośladków. Ćwiczenia polegają na napinaniu mięśni (np. 5 sekund napięcia i kilka sekund przerwy).
Jakie korzyści zdrowotne daje ćwiczenie mięśni Kegla?
Wykonywanie takich ćwiczeń bywa polecane w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu np. w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu. Poza tym, ćwiczenia mięśni Kegla są stosowane w celu poprawy funkcji seksualnych, gdyż silne mięśnie dna miednicy przyczyniają się do poprawy kontroli nad mięśniami w okolicach intymnych, co może wpłynąć na zwiększenie przyjemności podczas stosunku. Ponadto, ćwiczenia na mięśnie Kegla mogą być pomocne w leczeniu zaburzeń erekcji.