Czym kierujemy się wybierając gabinet stomatologiczny?

0
1015
Woman patient visiting dentist
Konkurencyjność gabinetów stomatologicznych jest konieczna i podyktowana ich stale rosnącą liczbą. Jedne gabinety prosperują lepiej, inne gorzej. Jakaś zależność między nimi musi istnieć, w końcu nie bez powodu niektóre z gabinetów nie mają wolnych terminów na najbliższe kilka miesięcy, w momencie, kiedy pozostałe świecą pustkami i czekają na pacjenta.

Były prowadzone przeróżne badania, szukając zależności w wieku pacjentów, poziomu ich wykształcenia czy płci. Wyniki, jeśli skupić się na ich analizie, nie są w żaden sposób zdumiewające.

Kobiety zwracają uwagę w dużej mierze na ład i porządek w gabinecie, materiały stomatologiczne, jakich używa stomatolog oraz higienę i bezpieczeństwo podczas pracy. Istotna jest również dla nich aparycja i schludność dentysty. Z kolei mężczyźni znacznie większą wagę przykładają do ogólnego wyglądu gabinetu stomatologicznego oraz jakość sprzętów, na jakich pracuje specjalista. Zdaje się, że im wyższej klasy jest sprzęt, tym większe zaufanie.

Oczywiście istnieją cechy wspólne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Według obojga płci liczy się pierwsze wrażenie, jakie wywoła na nich stomatolog, często już w trakcie rozmowy telefonicznej podczas umawiania pierwszej wizyty. W jednym i w drugim przypadku istotny jest wygląd gabinetu, ankietowani odpowiadali, że plamy na ścianach, brudna podłoga i nieprzyjemny zapach to czynniki, które skreślają dany gabinet jako miejsce, w którym przeprowadzone zostanie rzetelne leczenie, a specjaliści posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Podsumować można to tak, że jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na przysłowiowe przyciąganie klientów jest aspekt wizualny – zarówno gabinetu, jak i specjalisty. Schludność, dbałość o porządek, asortyment dla stomatologów wysokiej jakości oraz nowoczesny sprzęt. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i każdemu pozwala wyrobić sobie wstępną opinię na temat danego gabinetu, dlatego warto zadbać o to, aby już na wstępnie nie odstraszyć potencjalnego pacjenta.

Drugim czynnikiem, który wpływa na ilość pacjentów odwiedzających gabinet jest cena. Czynnik ten jest różny w zależności od grupy wiekowej pacjentów i ich poziomu wykształcenia. Dla osób z wykształceniem wyższym i starszych nie odgrywa on zdecydowanej roli, jednak ankietowani, których wykształcenie jest średnie bądź niższe wolą wybrać gabinety, gdzie cena jest niska bądź jest to gabinet korzystający z oferty NFZ – ci ankietowani są odpowiadają, że materiały stomatologiczne i ich jakość są sprawą drugorzędną i to głównie czynnik finansowy motywuje ich wybór.

O ile kwestia wyglądu gabinetu i utrzymania w nim porządku jest łatwa w rozwiązaniu i nie wymaga zbyt wielkich zmian w sposobie prowadzania gabinetu, o tyle cena i odpowiednie jej dostosowanie do pacjentów może stanowić wyzwanie. Często aby obniżyć cenę konieczna będzie zmiana asortymentu na jego tańsze bądź droższe zamienniki. Dla wielu specjalistów może być to trudna do przekroczenia bariera, jednak efekt być może będzie warty zachodu.

Medical photo created by senivpetro – www.freepik.com

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.