Strona głównaStomatologiaStomatologia w Polsce

Stomatologia w Polsce

Polska stomatologia nie ustępuje w żadnym stopniu jakością świadczonych usług, które są na zachodzie. Dentyści w naszym kraju są doskonale wyszkoleni według europejskich standardów i niejednokrotnie można spotkać się z tym, że zachód przyjeżdża do polskich gabinetów, aby skorzystać z usług naszych stomatologów, ponieważ są znacznie tańsze. Czy Polacy doceniają ten stan rzeczy i równie często wybierają się do dentysty?

Niestety mimo tego, że Polska stomatologią stoi, to Polacy niechętnie udają się do gabinetów stomatologicznych i nie korzystają z dobrodziejstw, które oferuje profesjonalny asortyment stomatologiczny, w jakie zaopatrzone są gabinety – a szkoda, bo regularne wizyty w gabinecie pozwolą zapewnić doskonały stan zdrowia jamy ustnej.

Czy można mówić o profilaktyce w Polsce?

Wielokrotnie były podejmowane próby profilaktycznej walki z próchnicą zębów, jednak żadna nie doszła faktycznie do skutku. Fluorkownie zębów w szkole oraz nauka prawidłowego szczotkowania  dotknęła wielu pokoleń, zawsze jednak były to akcje, które nie zostały doprowadzone do końca, dlatego nie miały prawa przynieść oczekiwanych rezultatów. Wiedza Polaków o prawidłowej higienie jamy ustnej jest na bardzo niskim poziomie, dlatego rankingi mówią, że bardzo wysoki odsetek naszych rodaków ma problemy ze zdrowymi zębami. Winna temu jest zarówno profilaktyka, która powinna być prowadzona w domu, jak i zbyt rzadkie wizyty kontrolne w gabinetach – blisko 70% Polaków udaje się na wizyty kontrolne raz na 2-3 lata, kiedy tak naprawdę powinny się odbywać co 6 miesięcy, chyba że dentysta zaleci inaczej.

Oprócz zbyt rzadkich wizyt w gabinecie, gdzie profesjonalne materiały dla stomatologów oraz wiedza i doświadczenie mogą służyć znaczącą pomocą, istotne jest, aby nie zapominać dbać o zęby każdego dnia w domu. Prawidłowa higiena nie powinna ograniczać się tylko do szczotkowania zębów, chociaż trudno w tej sytuacji używać słowa „tylko”, kiedy znaczna część społeczeństwa nie myje zębów nawet dwa razy dziennie, a ci, którzy to praktykują, myją je znacznie za krótko. Prawidłowy czas szczotkowania powinien wynosić między 2-3 minutami.

Dlaczego Polacy tak rzadko odwiedzają gabinety stomatologiczne?

Według badań rynkowych najczęstszym powodem, dla którego Polacy nie chodzą na wizyty kontrolne w zalecanych przez dentystów okresach czasowych jest brak czasu, najczęściej spowodowany pracą i innymi obowiązkami. Warto jednak zaznaczyć, że pomijanie wizyt kontrolnych może prowadzić do poważnych problemów z uzębieniem, które mogą doprowadzić nawet do ekstrakcji zęba. Część Polaków twierdzi też, że nie odczuwają potrzeby tak częstych wizyt w gabinecie. Niestety niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że odpowiednio wcześnie wykryta próchnica może się cofnąć nawet samoistnie.

Odpowiednia higiena jamy ustnej i dbanie o zdrowie zębów jest istotna nie tylko z aspektów estetycznych, ale także z powodów zdrowotnych. Problemy z zębami mogą mieć dalekosiężne negatywne skutki dla całego organizmu. Często prowadzą nawet do problemów z sercem, a leczenie tego typu schorzeń jest zwykle bardzo czasochłonne i skomplikowane, a powstałe zmiany mogą być nieodwracalne.

zdjęcie: freepik.com/free-photo/dentist-with-smile_5904234.htm

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne