Kiedy umówić się na wizytę do proktologa

0
713

Kim jest proktolog? To lekarz zajmujący się chorobami odbytu i odbytnicy. Proktologia to wąska dziedzina medycyny, jednak bardzo ważna w profilaktyce zdrowotnej. Niestety, wciąż uważa się tego typu dolegliwości za wstydliwe lub bolesne, dlatego też wielu chorych unika wizyty u specjalisty. Najczęstszym powodem jest tutaj głównie wstyd. Objawy takie, jak pieczenie, czy krwawienie z okolic odbytu mogą świadczyć o występowaniu groźnych chorób i dają wyraźny sygnał, że nie należy dłużej odwlekać wizyty u proktologa.

Nie ignoruj tych sygnałów

Każdy problem związany z częściami ciała takimi jak odbyt i odbytnica, powinien skonsultować lekarz proktolog. Jednak wśród dolegliwości, które powinny wzbudzić nasz szczególny niepokój i skłonić do pilnej wizyty u specjalisty, znajdują się:

  • ból odbytu,
  • świąd odbytu,
  • wszelkie urazy końcowego odcinka przewodu pokarmowego,
  • problemy z wypróżnianiem się.

Czym są hemoroidy

Hemoroidy to najczęściej występująca choroba odbytu. Według dostępnych danych, szacuje się, że cierpi na nią nawet co drugi Polak. Schorzenie to wynika z tego, że w okolicy odbytu występują struktury naczyniowe, ułatwiające wypróżnianie. Niekiedy zmieniają się one w żylaki odbytu, czyli właśnie w hemoroidy. Dzieje się tak najczęściej, kiedy napór na nie odbywa się stosunkowo często, albo gdy jest zbyt mocny. Leczenie hemoroidów, w zależności od stopnia zaawansowania, może opierać się zarówno na leczeniu chirurgicznym jak i zachowawczym, na przykład dzięki technologii Hemoron. Polega ona na przywróceniu pierwotnej, naturalnej wielkości hemoroidów przez zmniejszenie napływu krwi, wywołanie obkurczenia, zbliznowacenia, a następnie zwłóknienia bez potrzeby wycinania czy innych agresywnych metod chirurgicznych. Taki zabieg bez problemu przeprowadzi doświadczony proktolog.

Jak przygotować się do wizyty

Do wizyty należy podejść przede wszystkim świadomie, ponieważ największą przeszkodą w badaniach proktologicznych jest strach i opór. Wizyta u proktologa wygląda tak samo jak każde inny spotkanie z specjalistą. Warto uświadomić sobie, że lekarz proktolog wykonuje jedynie swoją rutynową pracę i w przeciwieństwie do nas, nie odczuwa z tego powodu zakłopotania.